Pretreniranost: je bolje sedeti na kavču kot pretiravati?

Čas branja: 3 minute


· Nič telovadbe je slabše kot malo telovadbe.
· Preveč telovadbe je slabše kot nič telovadbe.

Zakaj je preveč dobrega slabo?
Kakšne so posledice pretreniranosti?

Preberi.

Pretreniranost in zamolčane posledice

Pretreniranost

V družbi produktivnosti je počitek smrtni greh. Smo edina vrsta, ki rabi 24/7 aktivnost, da osmisli dan. Družbena stigma hitro pride. Počitek je znak lenobe in pečat, ki ga ne zbrišeš.

V času ko rezultati določajo status v družbi, je pretiravanje pravilo. Uničevanje telesa pusti posledice. Srce, imunski sistem, mišice in hormoni pa nosijo brazgotine tvojih podvigov. Pretreniranost je resen problem, ki ga ne smeš ignorirati.

Kako prepoznati znake pretreniranosti?

▪︎ spanec
▪︎ počutje
▪︎ rezultati
▪︎ imunski sistem
▪︎ zjebani hormoni
▪︎ maščoba na napačnih mestih

Da ne bo pomote. Problem je še več: brazgotinjenje srca, hipotirodizem, koronarna kalcifikacija, nižja plodnost … kup dejavnikov, za katere bomo našli drugič več časa.

Spanec

Nič ni pomembnejše, kot dober spanec. Posebej, po napornem treningu

Pretreniranost premakne telo v stanje povečane aktivnosti simpatikusa. Namesto, da si zvečer spočit, organizem ne najde miru. Spanec je temu primeren.

Če po treningu težko zaspiš, pretiravaš.
Če se naslednje jutro zbudiš napol mrtev, pretiravaš.
Če se med spancem večkrat prebujaš, da greš lulat, pretiravaš.

Počutje

Pretiravanje vodi v neravnovesje nevrotransmiterjev, vključno z glutaminom, dopaminom in 5-HTP, kar negativno vpliva na počutje.

Dolgotrajno povišan kortizol zavre tudi ščitnico, kar stanje še poslabša. Posledice: razdražljivost, anksioznost, depresija. Osnova dobrega počutja je ščitnica, ki dobro deluje. Tvoje navade dosežejo nasprotno.

Rezultati

Ironično – več telovadiš, slabši so rezultati. Nisi profesionalec. Prav tako je mala verjetnost zadetka genetske loterije.

Če imaš težavo dosegati normo, ne uspeš narediti normalnega treninga ali si razočaran, ker ti zmanjka energije, veš kje iskati odgovor. Eden klasičnih znakov? Šibkejši prijem. Uteži, ki si jih prej brez težav držal, ti zdaj po prvi sriji drsijo iz roke. Manj moči. Serijo, ki si jo brez težav naredil, sedaj na polovici zmanjka sape.

Namesto še več treninga in dodatne škode, stopi korak nazaj.

Zakaj misliš, da imajo vsi športnik po treningu masaže, savno, “spa” tretmaje itd.? Za bolje rezultate moraš manj loviti številke in veš optimalno regeneracijo.

Imunski sistem

Pretirana telovadba je kroničen stresa in prekomerno dvigne kortizol, ki zavre imunski odziv, kar zniža delovanje limfocitov & makrofagov, poveča pro-vnetno stanje 👉 poveča dovzetnost za okužbe.

Posledice:
– večkrat bolan (npr. prehladi, herpes…)
– slabša rehabilitacija
– kronične poškodbe, ki po treningih čudežno oživijo

Zjebani hormoni

Pretreniranost vodi v kronično ⬆️ stresnih hormonov: kortizol in adrenalin, ter zmanjšuje raven anaboličnih hormonov: testosteron in rastni hormon.

Pomanjkanje steroidnih hormonov igra vlogo v reprodukciji: libido & plodnost.

Kronično povišan kortizol privede do inzulinske rezistence, ki je svojevrsten probelm. Zgovorno je, da predstavlja osrednji mehanizem hipertenzije, sladkorne bolezni, in drugih težav, ki povečajo tveganje.

Stresni hormoni imajo še en negativen učinek: zaviranje rastnega hormona. V času spanca igra ključno vlogo v procesu rasti in obnove organizma.

Ne zveni dobro? Verjetno zato, ker ni dobro.

Maščoba na napačnih mestih

Pretreniranost poviša kortizol, ki spodbuja kopičenje maščobe okrog trebuha in pospeši razgradnjo mišičnega tkiva. Tako zmanjša presnovno učinkovitost, otežuje hujšanje in poveča tveganje metaboličnih bolezni.

Dosežeš nasprotno od željenega cilja

Kot vidiš, je magična beseda – kortizol + adrenalin oz. “beg ali boj” Preživetveni mehanizma, ki ni imel nikoli namena biti kronično povišana.

Karkoli niža koncetracijo v krvi, koristi telesu.

Kaj lahko narediš?

Odgovor je očiten. Manj treniraj in več počivaj.

Prilagodi trening starosti. Ne ignoriraj signalov. Naredil boš več škode kot koristi. Zvečer povečaj vnos ogljikovih hidratov. Spanec bo hvaležen.

“Ampak, ne morem, sem keto?!”
Tvoja odločitev.


Rabiš pomoč?
·
tu sem da pomagam
Rabiš več info?
·
👉 cibus.blog

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja