Si vedel, da ima črevesje pomembno vlogo pri sindromu policističnih jajčnikov (PCOS)?
Nove raziskave razkrivajo presenetljivo povezavo med mikroorganizmi v prebavilih in pogosto hormonsko težavo, ki prizadene približno 1 od 10 žensk v rodni dobi (Azziz et al., 2016).
PCOS je kompleksno stanje,, zaznamovano s porušenim ravnovesjem steroidnih hormonov, težave s plodnostjo in presnovne motnje. Dolgo časa smo iskali odgovore predvsem v jajčnikih in hormonskem sistemu. Kot kaže, pa je (vsaj) del odgovora skrit v prebavnem traktu.
Mikrobi črevesja: Nevidni zavezniki
V nas prebiva ogromna množica mikroorganizmov, ki jih skupaj imenujemo mikrobiota. 1.5 kg čez oko, če smo malo bolj točni. Pestra družba bakterij, virusov, protozoojev, kvasovk in drugega čuda. Daleč največ jih najdemo v prebavilih, še posebej debelem črevesju. Drobni “sostanovalci” niso le pasivni opazovalci – aktivno sodelujejo pri številnih telesnih procesih, vključno s presnovo in imunskim sistemom. Brez uspešnega sodelovanja, zdravje ni možno.
Pri ženskah s PCOS so opazili, da je sestava črevesne mikrobiote pogosto spremenjena. Ali je prvo neravnovesje ali drugje ležeča težava, je vprašanje kure in jajca. Kar pa vemo je, da neravnovesje vpliva na ključne značilnosti PCOS, kot so:
- Inzulinska rezistenca: Telo postane manj odzivno na inzulin, kar lahko vodi do povišanega krvnega sladkorja.
- Hiperandrogenizem: Povečana proizvodnja “moških” hormonov, ki lahko povzroči simptome kot so prekomerna poraščenost in akne.
- Kronično vnetje: Dolgotrajno vnetje v telesu, ki je povezano s številnimi zdravstvenimi težavami.
Kratkoverižne maščobne kisline: Dobre, slabe in grde
Eden od načinov, kako mikrobi (posebej bakterije) vplivajo na zdravje, je proizvodnja kratkoverižnih maščobnih kislin (SCFA). Posebne molekule, ki nastanejo, ko razgrajujejo vlaknine iz hrane. Nekatere SCFA, kot je butirat, so koristne in pomagajo zmanjševati vnetje. Druge pa lahko v prevelikih količinah povzročijo težave.
Pri ženskah s PCOS je ravnovesje SCFA pogosto porušeno. To vodi do:
- Povečanega apetita
- Večje absorpcije kalorij iz hrane
- Višjega krvnega sladkorja
- Kopičenja telesne maščobe
Te spremembe dodatno poslabšajo simptome že obstoječih težav in ustvarijo začaran krog.
“Puščajoče črevesje” in vnetje
Poleg tega lahko neravnovesje povzroči povečano prepustnost črevesne stene. Stanje, znano kot “puščajoče črevesje”, omogoča prehajanje škodljivih snovi v krvni obtok. Med temi snovmi je tudi lipopolisaharid (LPS), ki ga proizvajajo določene bakterije in močan sproži vnetni odziv v telesu.
Raziskava, objavljena v Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, je pokazala, da imajo ženske s PCOS v povprečju za 50% višje ravni markerjev črevesne prepustnosti v primerjavi z ženskami brez (Tremellen & Pearce, 2012).
Os črevesje-🧠: Nepričakovana povezava
Težave redko pridejo same. Pogosto imajo ženske s policističnimi jajčniki pridružene probleme, zato je edino smisel k težavi celostni pristopiti. Kar vključuje jedilnik, navade in po potrebi prehranske dodatke, kot tudi zdravila.
Pridružena simpotmatika žensk s PCOS.
Zanimivo je, da črevesje komunicira z možgani preko kompleksne mreže živcev in kemičnih signalov. “Os črevesje-možgani” igra pomembno vlogo pri uravnavanju hormonov. Pri PCOS motnje v komunikaciji prispevajo k značilnemuhormonskemu neravnovesju.
Več lahko prebereš tu: Zakaj sem ves čas utrujen?
Kako reševati težavo?
Čeprav so potrebne še dodatne raziskave, izsledki ponujajo del sestavljanke in hkrati novo upanje. Morda je del odgovora res skrit v prebavi – mikroskopskem svetu znotraj telesa.
Trije koraki do boljše prebave in zdravja jajčnikov?
✅ Kakovosten spanec igra ključno vlogo pri ohranjanju zdrave črevesne mikrobiote. Med spanjem se naše telo obnavlja, vključno z obnovo črevesne sluznice in uravnavanjem imunskega sistema. Raziskave kažejo, da pomanjkanje spanca lahko vodi do neravnovesja v črevesni mikrobioti, kar lahko poslabša simptome PCOS. Zato je vzpostavitev dobre spalne rutine in zagotavljanje 7-9 ur spanca na noč ključnega pomena za ženske s PCOS.
✅ Kronični stres ima uničujoč učinek na črevesno mikrobioto in poslabša simptome PCOS. Stres sproži sproščanje kortizola, ki poruši ravnovesje črevesnih bakterij in poveča prepustnost črevesne stene. Kar vodi do “puščajočega črevesja” in povečanega sistemskega vnetja, pogosto pri PCOS. Vključevanje tehnik za obvladovanje stresa, kot so meditacija, joga ali globoko dihanje, pomaga ublažiti te negativne učinke in podpre zdravje črevesja. Lahko pa narediš kot jaz in si umisliš mini-kmetijo.
✅ Prehrana igra ključno vlogo pri oblikovanju črevesne mikrobiote. Posebej pomembne so topne vlaknine, v živilih kot so oves, stročnice in sadju. Služijo kot hrana za koristne črevesne bakterije in spodbujajo proizvodnjo kratkih maščobnih kislin, ki zmanjšujejo vnetje in izboljšujejo občutljivost na inzulin.
❗️Ampak: če ne pristopiš celostno, lahko vlaknine poslabšajo stanje.
✅ Omejiti uživanje semenskih olj (kot so sojino, koruzno in sončnično olje), ki so bogata z omega-6 maščobnimi kislinami. Prekomerno uživanje teh olj lahko spodbudi vnetje in negativno vpliva na hormonsko ravnovesje in mikrobno sestavo.
- Azziz, R., Carmina, E., Chen, Z., Dunaif, A., Laven, J. S., Legro, R. S., … & Yildiz, B. O. (2016). Polycystic ovary syndrome. Nature Reviews Disease Primers, 2(1), 1-18.
- Tremellen, K., & Pearce, K. (2012). Dysbiosis of Gut Microbiota (DOGMA) – A novel theory for the development of Polycystic Ovarian Syndrome. Medical Hypotheses, 79(1), 104-112.
- Lindheim, L., Bashir, M., Münzker, J., Trummer, C., Zachhuber, V., Leber, B., … & Obermayer-Pietsch, B. (2017). Alterations in gut microbiome composition and barrier function are associated with reproductive and metabolic defects in women with polycystic ovary syndrome (PCOS): A pilot study. PloS one, 12(1), e0168390.
- Insenser, M., Murri, M., Del Campo, R., Martínez-García, M. Á., Fernández-Durán, E., & Escobar-Morreale, H. F. (2018). Gut microbiota and the polycystic ovary syndrome: influence of sex, sex hormones, and obesity. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 103(7), 2552-2562.