Maslo in 5 mitov: Zakaj podatki ne podpirajo Tine Gaber

“70 odstotkov Slovencev ima povišan holesterol, 50 odstotkov krvni tlak, imamo več kot 200.000 sladkornih bolnikov, stopnja debelosti pri otrocih se je v zadnjih 30 letih povečala za 300 odstotkov, vodilni vzroki smrti prebivalcev Slovenije so še vedno bolezni obtočil – srčni infarkt, možganska kap in odpoved srca … in mi se hvalimo, da letno pridelamo 2.456 ton masla! Resno? Bravo, majstri. Roka,”

Tina Gaber

Leta raziskovanja prehrane & navad, delo s strankami in vsakdanje izkušnje jasno kažejo – rabimo več kot kozmetične nasvete in modne diete. Rezultate vidim pri otrocih, strankah in tudi sebi. Namen ni prepričevati – nima smisla. Cilj je razbiti zakoreninjeno, saj ljudi oddaljujejo od dobrih odločitev, ki vodijo v življenje z več energije in vitalnosti.

O maslu in maščobah pogosto pišem. Več lahko prebereš tu: Nazaj k maslu?

Holesterol še vedno sproža preplah, čeprav znanost jasno kaže drugačno sliko. Ljudje – prepričani, da delajo dobro, črtajo maslo in nasičene maščobe z jedilnika. Resnica? Odločitev ima ceno – kaže se postopoma, pogosto šele ob jemanju zdravil, ki prinašajo nove težave in maskirajo izvorne simptome. Nihanje razpoloženja, demenca, porušeno homronalno ravnovesje, povečana dovzetnost na stres, slabša regeneracija, debelost, izguba libida, zamaščena jetra, prebavne težave (npr. žolčni kamni) … je samo vrh ledene gore.

Brez holesterola ni vitamina D, steroidnih hormonov – estrogena, progesterona, pregnenolona, DHEA, testosterona, kortizola. Brez holesterola ni ne moškega in ne ženske. Dobesedno.

Prehranska industrija / stroka molči: ameriške prehranske smernice so tiho umaknile priporočilo o omejevanju holesterola v prehrani. Kljub trudu in neomejenim sredstvom, niso našli povezave med vnosom holesterola s hrano in srčno-žilnimi obolenji. A stara prepričanja ostajajo trdovratna, še posebej ob podpori močnih finančnih interesov.

Če je pristop NIJZ k obvladovanju epidemije covida-19 merilo strokovnosti, njihov način reševanja problema debelosti in drugih kroničnih bolezni napoveduje le poslabšanje stanja. Uradna stroka že desetletja prepričljivo potrjuje lastno nekredibilnost. Aktivizem in samopromocija ne moreta biti opravičilo za podrejanje dejstev senzacionalizmu. Ljudje, ki iščejo odgovore, zaslužijo več kot pompozno blebetanje in slabe nasvete.

Zdaj pa poglejva, zakaj ima Tina narobe. Pet mitov, katere brez težav ovržemo:

MIT 1: MASLO POVZROČA SRČNO-ŽILNE BOLEZNI

“Izogibajte se maslu, škoduje srcu!” – to svarilo smo poslušali desetletja. Sodobna znanost pripoveduje povsem drugačno zgodbo:

  • Obsežna meta-analiza 16 raziskav je dokončno ovrgla povezavo med maslom in srčno-žilnimi boleznimi (Pimpin et al., 2018). Nič več ugibanj – podatki so jasni.
  • V maslu najdemo srednjeverižne trigliceride (MCT), posebne maščobe, dokazano izboljšujejo holesterolni profil (Mozaffarian, 2014).
  • Sistematični pregled 76 študij potrjuje: med mlečnimi maščobami in srčno-žilnimi obolenji ni škodljive povezave (de Souza et al., 2015).

MIT 2: MARGARINA IN SEMENSKA OLJA SO BOLJŠA IZBIRA

V istem stavku, ko straši pred maslom, promovira majonezo. 🤦‍♂️ Znanstvena dejstva razkrivajo resnico:

Stabilnost maščob:

  • Maslo vsebuje nasičene maščobe, odporne proti oksidaciji in nastanku škodljivih spojin (Filip et al., 2011).
  • Maščobe v margarinah in semenskih oljih so zaradi strukture podvržene kvarjenju, kar vodi v:
  • Nastajanje škodljivih oksidativnih produktov
  • Sistemsko vnetje v telesu
  • Motnje presnove (Grootveld et al., 2020)
  • Produkti lipidne peroksidaze (npr. 4-HNE) sodijo med osrednje vzroke mnogih kroničnih bolezni. Vključno debelost in srčno-žilne bolezni. Zmanjšan vnos je pomemben korak začetka rešitve problema.

Hranilna vrednost:

  • Maslo je bogat vir vitaminov A, D, E in K
    • nizek delež omega-6, kar je super.
  • Vsebuje dragoceno konjugirano linolno kislino (CLA)
  • Zagotavlja optimalno dostopne minerale (Lordan, 2018)

MIT 3: MASLO POVZROČA DEBELOST

Raziskave dokazujejo nasprotno:

  • Dolgoročna študija na 12.000 udeležencih izključuje povezavo med uživanjem polnomastnih mlečnih izdelkov in pridobivanjem teže (Kratz, 2013).
  • Nasičene maščobe v maslu:
    • Povečujejo sitost preko stimulacije hormonov CCK in GLP-1
    • Stabilizirajo krvni sladkor z upočasnjeno absorpcijo ogljikovih hidratov (npr. francoski paradoks in uživanje maslenega rogljička z maslom + marmelado; pa vendar vsi suhi, vsaj nekoč)
    • Optimizirajo presnovo preko aktivacije PPAR-γ receptorjev (Astrup, 2016)
  • Zdrav razum narekuje, da je zmernost vedno boljša kot prenajedanje. Samo, ker je nekaj dobro, ne pomeni neomejeno. Malo po malo. Počasi daleč prideš.

MIT 4: MASLO POVZROČA SLADKORNO BOLEZEN

Znanstveni dokazi so jasni:

  • Raziskava na več kot 3.700 udeležencih zavrača povezavo med uživanjem masla in tveganjem za sladkorno bolezen tipa 2 (Ericson et al., 2015).
  • Maščobe v maslu upočasnijo prebavo ogljikovih hidratov in stabilizirajo raven krvnega sladkorja (Mozaffarian, 2019).
  • Mlečne maščobe izboljšujejo odzivnost telesa na inzulin (Kratz et al., 2014).
  • Nasičene maščobe izboljšajo sposobnost telesa proizvajati energijo na nivoju celice in hkrati ščitijo pred negativnimi učnki semenskih olj.

MIT 5: MASLO POVZROČA VISOK KRVNI TLAK

Znanstvena literatura je nedvoumna:

  • Meta-analiza 15 raziskav izključuje povezavo med uživanjem masla in povišanim krvnim tlakom (Ralston et al., 2012).
  • Mlečni izdelki vsebujejo minerale (kalcij, kalij, magnezij), ki uravnavajo krvni tlak (Drouin-Chartier et al., 2016).
  • Bioaktivne spojine v mlečnih izdelkih izboljšujejo regulacijo krvnega tlaka (Fekete et al., 2013).

Našteto je ozek izbor, katerega brez težav kadarkoli razširiva, vendar ni potrebe. Tudi lastna izkušnja in delo s strankami kažeta nasprotno od trditev Uradne stroke – NIJZ in ideološko pristranske gospe partnerke pregovorno najboljšega-vrhunskega meneđerja v državi.

Posamezne primere intolerance ali alergij individualno rešujemo in večkrat ob urejeni presnovi same izzvenijo.

Desetletja prehranskih nasvetov o škodljivosti masla temeljijo na napačnih predpostavkah. Vsak nov dokaz potrjuje spoznanje tradicionalnih kultur – naravno maslo je zdravo živilo. Čas je za opustitev zastarelih prehranskih dogem. Sledimo dokazom, prehranski modrosti prednikov in ne marketinškim sloganom ali aktivizmu.

Zdravje zasluži resnico.

1 misel na “Maslo in 5 mitov: Zakaj podatki ne podpirajo Tine Gaber

  1. Rudolf Eberlinc pravi:

    Odlično argumentirano in splošno koristno za vse , ki skrbijo za svoje zdravje. Dogme, tabuji in aktivisti nam ne bodo izboljšali zdravja. Zato je treba bolj zaupati znanosti, ljudem, ki svoje široko znanje širijo med ljudi, razbijajo dogme in tabuje za naše dobro! Hvala za vaš čas in trud za iskanje preverjenih najnovejših informacij, ki se tičejo zdravega prehranjevanja! Well done!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja