Histamin in zamašen nos. Nadležna težava, ki slabša kakovost življenja. Dihanje skozi usta črpa dušo in zdravje. Spremeni strukturo obraza in poveča tveganja kroničnih bolezni. Preberi kateri so vzroki in kakšne možne rešitve.
Čas branja: 6 minut //
Na kratko
- Povečanje ravni CO₂ v telesu izboljša nosno dihanje in omogoča optimalno izrabo kisika. Tehnike, kot je zadrževanje diha, in izboljšana presnova glukoze z vitamini B1 in magnezijem prispevajo k sprostitvi nosnih poti.
- Povišan histamin zaradi alergij, prehrane ali hormonskih nihanj povzroča vnetje in zamašenost nosu. Znižanje histamina je možno z vitamini (B6, B12, C), zelišči (kopriva, ingver) in stabilizacijo mastocitov.
- Vnetja, ki jih sprožijo levkotrieni iz arahidonske kisline, prispevajo k nosni kongestiji. Zmanjšanje omega-6 maščob in uporaba protivnetnih snovi, kot so bosvelija in vitamin E, lahko olajšajo simptome.
- Prebavne težave, kot je SIBO, prispevajo k sistemskemu vnetju in zamašenemu nosu. Urejena prehrana, kot je uživanje surove korenčkove solate, pomaga zmanjšati bakterijsko preraslost in posledično nosno kongestijo.
- Hormonska nihanja, zlasti estrogena, vplivajo na sproščanje histamina in poslabšanje nosne zamašitve. Estrogen spodbuja histaminske reakcije, medtem ko progesteron v drugi polovici ciklusa prinaša olajšanje.
Kronična zamašenost nosu ali sinusov povzroči številne nevšečnosti, ki pa so v veliki meri preprečljive.
Težave, kot so motnje spanja, slabša ustna higiena zaradi dihanja skozi usta (kar vodi v večjo verjetnost razvoja kariesa), spremembe v obliki čeljusti in postavitvi zob, povečana utrujenost ter anksioznost, so le nekatere izmed posledic. Poleg tega je za mnoge neprijeten občutek, da govorijo kot Snorkec.
Na srečo obstaja več načinov, ki lahko uspešno rešijo problem. Ker si odrasel, verjamem, da nisi naiven in se zavedaš, da so težave redko rešljive čez noč. Med številnimi možnostmi je potrebno testirati in jih kombinirati, vztrajati ter ne obupati. Kar deluje pri enem, ni nujno rešitev pri drugem.
Zdaj pa pograbi kokice, svinčnik in prični brati. 😄
Vloga ogljikovega dioksida pri nosnem dihanju
CO2 je več kot plin, katerega izdihaš. Predstavlja eno osrednjih signalnih molekul telesa, brez katere nič ne deluje. Imunski sistem vključen.
Ima ključno vlogo pri učinkovitem dihanju skozi nos. Ena izmed hitrih tehnik za začasno odmašitev nosu je povečanje ravni CO2 v nosni votlini. To storimo tako, da za nekaj sekund zadržimo dih z zamašenim nosom in pri tem rahlo premikamo glavo. Z dvigom CO2 se nosne poti začasno sprostijo in omogočijo lažje dihanje. Hkrati omogoča optimalno izrabo kisika v telesu, kar je ključno za dobro dihanje.
Najboljši dolgoročni način za povečanje ravni CO2 je optimizacija presnove glukoze, saj pravilno izgorevanje glukoze proizvaja več ogljikovega dioksida. Dodatki, kot je vitamin B1 (tiamin), ki podpirajo oksidacijo glukoze, prispevajo k boljšemu nosnemu dihanju. Zato diete, ki popolnoma izključujejo ogljikove hidrate, kot je keto dieta, zmanjšajo oksidacijo glukoze, kar vodi v manjšo proizvodnjo CO2 in s tem (potencialno) oteženo dihanje.
Histamin in dihanje skozi usta
Pogost vzrok zamašenega nosu je povišana raven histamina. Mnogi se soočajo z alergijami, katere nastopijo spomladi in trajajo do jeseni, kar povzroči sezonsko zamašenost nosu.
O temi sem več pisal tu: Histaminska intoleranca – skriti vzrok zdravstvenih težav?
Vendar to ni edini vzrok – povišan histamin nastane tudi zaradi prehrane ali hormonskih neravnovesij. Histamin povzroča vnetje in otekanje sluznice, kar vodi v ovirano dihanje skozi nos.
Povišane ravni zmanjšamo z ustreznimi hranili, ki izboljšajo metilacijo, zapleten proces, ki razgrajuje histamin v telesu. Vitamin B12, cink, vitamin B6 in druge snovi, pomagajo pri učinkovitejši metilaciji in znižanju histamina.
Zanimivo je, da pomanjkanje vitamina B12 pogosto spremlja povečana občutljivost na alergije, saj ta vitamin podpira pravilno delovanje imunskega sistema. Isto velja za presežek. Rabiš ravno prav.
Učinkovita naravna rešitev proti histaminu je uživanje koprivinega čaja ali pa ingverja. Oba imata dokazano protivnetne lastnosti, kar pripomore k zmanjšanju sezonskih alergijskih reakcij. Dodatek lokalnega medu še poveča učinkovitost pri boju proti alergijam.
Vpliv vnetja in prebavnih težav na zamašenost nosu
Vnetje, ki se pojavi zaradi zvišanih vnetnih markerjev, kot so levkotrieni, prav tako povzroči zamašenost nosu. Levkotrieni so molekule, ki nastanejo iz arahidonske kisline in imajo vlogo pri vnetnih procesih. Dieta, bogata z omega-6 maščobnimi kislinami, kot so rastlinska olja (npr. sončnično in repično olje), lahko poveča raven teh vnetnih molekul in povzroči zamašitev nosu.
Naravne snovi, kot so izvlečki bora, ginko biloba, olje črne kumine in bosvelija, imajo sposobnost blokiranja levkotrienov in zmanjševanja vnetja. Poleg tega vitamin E zavira encim LOX, ki sodeluje pri tvorbi levkotrienov, kar dodatno pomaga pri zmanjšanju zamašenosti nosu.
Kronične okužbe, bodisi virusne, bakterijske ali glivične, so še en pogost vzrok za zamašen nos. V takih primerih je smiselno pogosto izpiranje nosne votline s fiziološko raztopino ali pršili, ki vsebujejo ksilitol. Ksilitol je naravna snov z antimikrobnimi lastnostmi in je učinkovita pri preprečevanju in zdravljenju okužb dihal.
Glivične okužbe, ki povzročajo zamašenost nosu, se najbolje obvladujejo s pršili, ki vsebujejo protiglivične sestavine, kot je origano.
Dokler ne urediš prebave, pričakuj, da bodo problemi vztrajali in s časom šli na slabše. Jedilnik je tvoj največji vzvod.
Prebavne težave in njihov vpliv na nosno kongestijo
Težave s prebavo, zlasti prekomerna rast bakterij v tankem črevesju (SIBO), lahko prispevajo k sistemskemu vnetju in povzročijo zamašenost nosu. Črevesne težave pogosto sprožijo vnetne odzive, ki poslabšajo stanje nosnih poti. Eden izmed naravnih načinov za boj proti SIBO je dnevno uživanje surove korenčkove solate, ki deluje kot naravni čistilec za črevesje in pripomore k zmanjšanju bakterijske preraslosti.
Spirulina je še ena hranilna snov, ki ima protivnetne lastnosti in lahko pomaga pri lajšanju zamašenosti nosu. Jemanje 2-3 gramov spiruline dnevno lahko dolgoročno izboljša nosno dihanje in zmanjša vnetje.
Povezava med estrogenom, ciklusom in histaminom
Ženski hormonski ciklus neposredno vpliva na raven histamina v telesu, predvsem zaradi nihanj estrogena. Ko raven naraste, se sproščanje histamina poveča, saj estrogen stimulira mastocite, celice, ki izločajo histamin. Posledično ženske v fazah visokega estrogena, kot je okoli ovulacije, pogosto občutijo simptome, kot so zamašen nos, srbečica in povečana občutljivost na alergene. Prav tako sproži pro-vnetne reakcije, kar še dodatno prispeva k poslabšanju težav.
V drugi polovici ciklusa, ko raven progesterona naraste, hormon deluje zaviralno na sproščanje histamina, kar prinese olajšanje. Ženske z večjo občutljivostjo na nihanje hormonov pogosto poročajo o izrazitejših simptomih alergij v času visokega estrogena in izboljšanju, ko progesteron prevzame večji vpliv.
Hormonsko pogojena nihanja tako ustvarjajo vzpone in padce pri zaznavanju alergijskih simptomov, kar povezuje menstrualni cikel s spremenjeno dovzetnostjo za alergene.
Kroničen stres, pomanjkanje hranil in slabe navade razkorak med pro- in proti-vnetnimi hormoni samo povečajo.
FIN
Za učinkovito reševanje zamašenosti nosu poskusi:
- Hranila za izboljšanje presnove: Uživanje dovolj vitamina B1 in magnezija za izboljšanje oksidacije glukoze in povečanje ravni CO₂.
- Znižanje ravni histamina: S pomočjo vitaminov C, B6, B12, kvercetina (pazljivo pri obstoječih težavah s ščitnico), kreatina in drugih hranil.
- Stabilizacija mastocitov: Uporaba teanina ali spiruline.
- Sistemski encimi: Uporaba bromelaina in drugih encimov, kot so nattokinaze.
- Blokiranje levkotrienov: S pomočjo naravnih snovi, kot so Pycnogenol, ginko biloba, bosvelija, nageljnove žbice in vitamin E.
- Ksilitolna pršila: Na primer Xlear.
- Antimikrobni dodatki: Olje origana in oljčni list.
- Vitamin D in cink: Ter para tuširanje za hitro odmašitev nosu.
- Encimi, ki razgradijo hsitamin:
- Redno mrmranje: Večkrat dnevno po nekaj minut.
Naravne rešitve, ki ponudijo izboljšanje in nosu vrnejo izgubljeno nalogo – dihanje.
Prvo uredi jedilnik in navade, preden rešitev iščeš v prehranskih dodatkih.
Vseeno rabiš pomoč? Piši. Z veseljem pomagam.
Vse dobro
- Cingi, C., Conkbayir, I., & Cobanoglu, B. (2013). The role of leukotrienes in allergic rhinitis. European Archives of Oto-Rhino-Laryngology, 270(10), 2875-2879.
- Han, M., Lee, D., & Kim, T. H. (2021). Oxidative stress and antioxidant pathway in allergic rhinitis. Antioxidants, 10(8), 1266
- Braun, H., Koppenhoefer, B., & Koetter, U. (2005). Efficacy and safety of bromelain in the treatment of sinusitis: A double-blind, randomized, placebo-controlled trial. Phytomedicine, 12(5), 393-400.
- Biancatelli, R. M. L. C., Berrill, M., & Catravas, J. D. (2020). Quercetin and vitamin C: An experimental, synergistic therapy for the prevention and treatment of SARS-CoV-2 related disease (COVID-19). Frontiers in Immunology.
- Colunga Biancatelli, R. M. L., & Marik, P. E. (2020). Quercetin and vitamin C as potential therapeutic agents for COVID-19. Frontiers in Immunology.
- Nabe, T., Shimizu, K., & Kohno, S. (1997). A new model of experimental allergic rhinitis using Japanese cedar pollen in guinea pigs. Japanese Journal of Pharmacology, 75(4), 243-251.
- Shapiro, S., Reilly, J., & Rennard, S. (2020). Randomised clinical trial to determine the safety of quercetin supplementation in patients with chronic obstructive pulmonary disease. BMJ Open Respiratory Research.